top of page

Календари с народни носии 2025

cover2.jpg

"Девойко, мари, хубава" 2025

Един календар, посветен на красотата и духовната сила на българката

Ще започна с думите, които се приписват на световно известния дизайнер Пиер Карден: „Българската национална носия конкурира най-добрите произведения на висшата мода. Това е шедьовър в модата, какъвто аз не бих могъл да създам!”. 

Уважаеми, 
в ръцете си държите потвърждението на тези думи. Екипът на фондация „Българските корени” за поредна година изрови красотите, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Илюстрованият календар „Девойко, мари хубава” за 2025 година представя невероятни образци на българското изкуство. В празничните женски, невестински и обредни носии се крие цяла една вселена от истории. Истории, които окото да прочете. Локалните наименования на частите на женския костюм са богатство, което ни обединява, но и ни различава. Защото в различията си българката е красива и силна.
Богатите гайтанени украси по сукманите се вият като песен. Пъстрите престилки с флорални и гео­ме­трични мотиви напомнят за майката Природа. Колан-кованците, тепелъците, нагръдниците от мо­нети, трепките допълват облеклото на българката. Когато върви по калдаръмените улички, те потрепват и отекват мелодично. Българката в своето ежедневие е една отрудена жена, отдадена на дом и семейство. Но край огнището изпод нейните нежни ръце се появяват гюлове по престилките, „очички”, кръстачки и хиксове по коланите. Цветовете са отражение на света около нас – пастелните и тъмните тонове олицетворяват земята ни, синьото отразява небето ни, а червеното е онази слънчева светлина, даваща живот. 
Уважаеми, разгръщайте внимателно страниците и изживейте своята история така, че да се помни от идните поколения!

д-р Пламена Кирова, етнолог, РИМ Бургас

 

ДЕВОЙКО, МАРИ ХУБАВА 2025. Тази година сме събрали в изданието красиви и редки народни костюми (носии) както от музейни фондове, така и от частни колекции. Сред носиите има красиви момински и женски носии от фонда на Регионалния исторически музей в Бургас, Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства в Троян, Исторически музей – град Разлог. А така също и носии, издирени, реставрирани и съхранявани в частните колекции на колекционерите Таня Граматикова, Диана Димова, Росица Димитрова, Мирослав Димитров. Този календар е нашия дълбок поклон пред уменията и познанията на предците ни, сътворили тази красота, с която днес заслужено можем да се гордеем. 
 

СЪДЪРЖАНИЕ НА КАЛЕНДАРА. В това издание ще видите 15 страници различни автентични народни костюма. Оформени в 14-листов голям стенен календар, с прозрачна астролонова корица и с подаръчна целофанова опаковка. Календарът е двуезичен, на български и английски език. 14-та страница е обърната и на нея са показани и описани всички костюми в изданието.
 

БЛАГОДАРИМ! Сърдечни благодарности на нашите домакини и приятели от: Исторически музей – гр. Разлог; Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства – гр. Троян; Исторически музей – гр. Бургас; Банско: Къща-музей „Неофит Рилски“ и „Веляновата къща“; „Постоянна иконна изложба“ – с. Бръшлян - община Малко Търново, област Бургас; с. Ковачевица – общ. Гърмен, обл. Благоевград; с. Ичера – общ. Сливен; Архитектурно-исторически резерват „Боженци“.
Специални благодарности на нашите приятели, сътрудници и консултанти: Светла Бонкова, Борис Ракладжиев, Елена Рачева, Дими­тър Касапинов и на всички приятели от Разлог, които винаги са подкрепяли нашата дейност. 
 

ФОНДАЦИЯ „ЖИВИТЕ БЪЛГАРСКИ КОРЕНИ” е неправителствена организация, с цели, насочени основно към популяризиране на българското културно-историческо наследство. Настоящият календар е нашата молитва за България, която поднасяме на всички българи, които поддържат жива народната памет и се гордеят със своите български корени. Фондацията се самоиздържа и с покупката на този календар имате възможността да подкрепите дейността ни. Благодарим Ви!

©Българските корени® е запазена търговска марка, притежание на Фондация „Живите български корени“, регистрирана съгласно българското законодателство. Всички материали, включително фотографии и текстове, са защитени от ЗАП. Забранено е да се използват марката и съдържанието на календара, включително копиране, разпространение или търговска препродажба, без предварително писмено разрешение от Фондацията. 

bottom of page