Партньори
Партньори на Фондация "Живите български корени"
Регионален етнографски музей – Пловдив
Регионален етнографски музей – Пловдив е основан през 1917 г. и е винаги отворен за любознателни и търсещи люде. Музеят съхранява над 40 000 културни ценности, свързани предимно с традицията на населението в Пловдив и неговия културен и стопански хинтерланд. Сред колекциите му се открояват тези от медни съдове, керамика, старинни оръжия, овчарска дърворезба, накити и църковна утвар, шити и плетени дантели, костюми от цялата българска етническа територия, музикални инструменти, градски интериор.
Етнографско-археологически музей – Eлхово
Етнографско-археологически музей - Елхово представя една от най-интересните и оригинални етнографски експозиции в страната. Петдесет години музеят е специализиран етнографски, а от 2008 г. профилът му е разширен на етнографско-археологически.
В момента музеят съхранява над 23 000 експоната и повече от 8000 оригинални документи и фотографии, представящи етнографското и историческото наследство от долината на Долна Тунджа и Странджанско – Сакарския край. Етнографският музеен фонд съдържа над 14 000 експоната в следните колекции: ,,Земеделие и животновъдство”, ,,Жилище и жилищна уредба”, ,,Транспорт, лов и риболов”, ,,Облекло и накити”, ,,Тъкани и шевици”, ,,Традиционни занаяти” и ,,Художествено народно творчество”.
В етнографската експозиция са представени основните поминъци на населението от края на XIX и началото на XX век: земеделие, лозарство, тютюнопроизводство, животновъдство, лов и риболов, някои традиционни занаяти: медникарство, терзийство, каменоделство, а на транспортните средства е отделено специално място. Жилището и жилищната уредба от същия период са представени в естествени размери и оригинален начин на градеж. Особено впечатляващи са старинните носии на населението от югоизточния край на България и на българите преселници от Одринска и Беломорска Тракия, както и оригинални експонати представящи традиционните семейни и календарни празници и обичаи.
Исторически музей - град Разлог
Исторически музей - град Разлог се помещава на площад „15 септември 1903 г.”, в близост до центъра на града. Музеят е част от поредица възрожденски къщи, които са обявени за паметници на архитектурата. Сградата е модел Разложко–Чепинска къща, „братов” тип от края на ХIХ век.
В момента тук се съхраняват над 5 000 експоната от различни епохи. Сред безценното богатство на музейния фонд се открояват колекциите от оръжие и старопечатни книги, традиционно местно облекло и произведения на разложките майстори занаятчии.
В музейните експозиции са представени археологически находки от различни епохи.
Регионален исторически музей Бургас
Регионалният исторически музей в Бургас е най-големият музей в Югоизточна България. Той е създаден през 1912 г. като частен музей към Бургаското археологическо дружество „Дебелт“ от група интелектуалци и радетели за разкриване на историческото минало на Бургаските земи. След повече от 100 години в залите на музея могат да се видят запазени образци от археологическото, историческото, природното и етнографското минало на нашия народ. Настоящото издание представя три от най-красивите образци на носии от региона, съхранявани в РИМ – Бургас.
Исторически музей – Велинград
Началото на музейното дело в Чепинския край е положено през 1909 г. от учителя и общественика Христо Масларов. През следващите десетилетия се създават няколко училищни и читалищни музейни сбирки. На тази основа през 1951 г. е основан Градски исторически музей, преобразуван десетилетие по-късно в Къща-музей „Вела Пеева“. През 1991 година статутът на музея е върнат и той отново е Исторически музей – Велинград. Музеят предлага следните експозиции: мемориална изложба „Вела Пеева“, етнографска изложба „Планината гостоприемен дом“, изложба „Великденски писани яйца“ и изложба „Николай Гяуров – Великият бас“.
Етнографско-възрожденски комплекс „Св. Софроний Врачански“ Враца
Етнографско-възрожденски комплекс „Св. Софроний Врачански“ Враца е открит на 25 май 1987 г. Състои от три възрожденски къщи, в характерния за този регион архитектурен стил. Експонирани са традиционни костюми на етнографските групи, населяващи региона – основното българско население, населението на Крайдунавието, каракачанското население от планинските селища и банатските българи, заселени като компактна маса в село Бърдарски геран.
Регионален исторически музей – Габрово
Регионален исторически музей – Габрово се помещава в красива барокова сграда – недвижима културна ценност от национално значение, дело на големия български архитект Никола Лазаров, построена през 1904 година. Началото на музея се поставя с първата историческа сбирка в Априловската гимназия от 1883 година, инициатива на директора на гимназията Райчо Каролев. Днес богатата му колекция включва 120 000 фондови единици от епохата на палеолита, късноантичната цивилизация по тези земи (IV – VI в. пр.н.е.), Първото и Второто българско царство, османското владичество, Възраждането, индустриалния подем до наши дни.
РИМ - Пазарджик
РИМ - Пазарджик е създаден през 1911 г. с решение на Управителния съвет на читалище „Виделина”. Първата музейна експозиция е открита през 1924 г.
Настоящата постоянната експозиция на музея е представена в различни по своя
характер и обхват на време зали. Обхваща голям период от време – от праисторията до новата българска история.
Етнографската експозиция е обособена в автентична възрожденска къща, а родната
къща на Константин Величков представя живота и дейността на видния пазарджиклия.
Обект на РИМ-Пазарджик е и „Селищна могила Юнаците“.
Регионален исторически музей “Стою Шишков” – Смолян
Регионален исторически музей “Стою Шишков” – Смолян е създаден през 1935 г. от видния родоповед, изследовател и книжовник Стою Шишков в родното му село Устово. През 1967 г. музеят е преобразуван в Окръжен исторически, а от 2006 г. е с регионални функции на територията на област Смолян. Днес най-големият музей в Смолянска област се разполага в специално проектирана за целта сграда, намираща се в центъра на града, в която от 1983 г. е представена постоянната му експозиция „Културно-историческото богатство на Родопите от древността до наши дни“. Над 200 мъжки, женски и детски костюма от края на ХІХ – средата на ХХ в. представят традиционното облекло на населението от двете конфесионални общности – християни и мюсюлмани, в неговото функционално, социално и изключително богато локално разнообразие.
Регионален исторически музей – Перник
През 1957 г. е открита първата експозиция. От 1959 г. прераства в Окръжен народен музей, а през 1968 г. се извършват административни и структурни промени и започва да се нарича Окръжен исторически музей. Експозицията на Историческия музей е открита през 1973 г., обновена е през 1978 г. Оформени са колекции: праисторическа керамика, градски бит в Средновековието, оброчни плочки на Тракийския конник, иконна сбирка, нумизматична сбирка, етнографски тъкани, бусинска керамика, английско и руско оръжие.
РИМ - Ямбол
РИМ Ямбол е създаден през януари 1952 г. и официално открит на 02. 06. 1953 г. като Музей на революционното движение. През 1955 г. е трансформиран в Народен общ музей. През годините фондовете на Ямболския музей се обогатяват и днес в музейните зали могат да се видят ценни образци от нашето археологическо, историческо и етнографско богатство.