Проекти на Фондация "Живите български корени"
„Изследване на спецификата и богатството на национални костюми от Разложкия край в светлината на културното многообразие“
През 2020 г. Фондация „ЖИВИТЕ БЪЛГАРСКИ КОРЕНИ“ получи шанс да работи по проект „Изследване на спецификата и богатството на национални костюми от Разложкия край в светлината на културното многообразие“, организиран от Национален фонд „Култура“
към Министерството на културата.
В изпълнение на ангажиментите по проекта ще бъдат извършени следните дейности:
-
Издирване и подбор на над 20 комплекта от най-характерните носии от района на община Разлог, с приоритет на женските носии, запазени в музейни експозиции или семейно притежание.
-
Заснемане на всяка носия в различни ракурси, с поставяне на носията в среда, максимално близка до нейната автентична и реална такава.
-
Дизайн и предпечат на албум с материалите от фотосесиите. Максимално качество на всяка носия, както и детайли от нея, а където са налични – и архивни черно-бели снимки.
-
Печат на преносим изложбен комплект от фотографии на носиите от проекта на полипропилен филм в естествена големина. Материалът е лек и устойчив на атмосферните влияния и позволява високо фотографско качество на отпечатъка. Комплектът ще гостува на изложби на ФОНДАЦИЯТА в България, Македония и Румъния. Същият ще бъде използван за експозиция в ИМ – Разлог, и в другите музеи в страната по програма на ИМ – Разлог, както и в качеството му на гостуваща изложба при международни и регионални участия на местни фолклорни състави от гр. Разлог. За целта последните ще трябва да заявят, че желаят да ползват изложбата в ИМ – Разлог.
-
Намиране на информация за някои от костюмите там, където е запазена от притежатели, възрастни хора или от музейна документация.
-
Търсене на информация за връзката между детайли или елементи от ежедневното битие с такива от обредно-ритуално естество.
-
Ще подкрепим информацията за носиите с няколко кратки филма, които ще покажат обличане, забраждане спомени от възрастни хора. А там, където има живи наследници или притежатели на стара носия, ще запишем техни спомени или информацията, която са готови да споделят и която се пази в рода. Поставили сме си и нескромната задача да направим кратки видео срещи с хора от Разлог, които работят по възстановяване или създаване на някои от костюмите за Старчевата, както и такива, които бродират или шият по автентичните модели.
-
Във видеата ще добавим разкази с автентична информация за Бабинден или Старчевата, както и за подготовката на Първия чауш.
-
Ще обърнем внимание и на представяне на основните персонажи по време на Старчевата – първия ердженин и първата мома.
-
Създаване на специална страница в портала на фондация „Живите български корени“, посветена конкретно на проекта. Тази страница ще направи достъпни всички материали от проекта.
-
Страницата от т. 10 ще продължи да се допълва и след приключването на проекта. В нея ще бъдат отбелязвани и гостуванията на Пътуващата изложба, както и всички съвместни мероприятия и инициативи в следващите няколко години.
-
Изследването и описанията ще бъдат резултат от съвместна работа както на специалистите от ИМ – Разлог, така и на местни хора.
КУЛТУРНОТО МНОГООБРАЗИЕ НА РАЗЛОЖКИЯ КРАЙ
КУЛТУРНОТО МНОГООБРАЗИЕ НА РАЗЛОЖКИЯ КРАЙ
Разлог. Наследството
Разложка везба
Разлог. Бабинден
Разлог. Старчевата
Разлог. Семейството
Разлог. Престъпулка
Разлог. Първи ердженин и първа мома
Разлог. Учителят
Децата на Разлог
Разлог. Музеят
Разлог. Обичаите
Разлог. Занаяти
АЛБУМ „БОГАТСТВОТО НА НАЦИОНАЛНИИ КОСТЮМИ ОТ РАЗЛОЖКИЯ КРАЙ"
През 2020 г. фондация „Живите български корени“ получи шанса да работи по този проект и чрез него представя едни от най-красивите носии от стара Мехомия. В рамките на една година екипът организира фотосесии на различни локации в района на Разлог и бяха заснети 26 носии, които облякоха момичета и момчета от гр. Разлог. Скътани в ракли и стари скринове, пазени от родолюбиви българи, те са чакали да дойде времето, в което да разкажат за ежедневието и битието на своите собственици. Известна част от костюмите, както и подходящите за тях накити и украшения са предоставени от Исторически музей – Разлог.
Заснетите и описани народни костюми в рамките на проекта, можете да разгледате и в този електронен албум.
Проектът „Изследване на спецификата и богатството на национални костюми от Разложкия край в светлината на културното многообразие“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Културно наследство“